فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی چیست و چطور تعویض می‌شود؟

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی دارای قطعات الکترونیکی فراوان هستند که یکی از آنها فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی است. آسیب دیدن فیوز حرارتی، عملکرد صحیح ماشین را با مشکل مواجه می‌کند. در بسیاری از مواقع، دلایل اصلی روشن نشدن ماشين، همین آسیب فیوز حرارتی خواهد بود و برای تعویض آن، نیاز به علم و یک نقشه راه اصولی است. چراکه بی‌دقتی و بی‌تجربگی در این فرایند موجب آسیب به قطعات دیگر می‌شود. توجه به این موضوع حائز اهمیت است و لازم است که برای این منظور با یک تعمیرکار حرفه ای ماشين ظرفشویی در اصفهان یا شهر خود تماس گرفت. به همین خاطر در این مقاله تلاش کردیم تا به معرفی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی و نحوه تعویض آن بپردازیم.

معرفی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

منظور از فیوز حرارتی در ظرفشویی یک دستگاه ایمنی مهم است که از گرم شدن بیش از حد المنت گرمایشی جلوگیری به عمل می‌آورد. فیوزهای حرارتی، توان شناسایی حرارت بیش از اندازه در موتور را به عهده دارند که با بالا رفتن حرارت، جریان برق را به ماشین ظرفشویی قطع کرده و اجازه ادامه کار نمی‌دهند. وجود این قطعه موجب افزایش طول عمر دستگاه شده و مانع از بروز مشکلات ناگهانی می‌گردد.

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی چه وظایفی دارد؟

وظیفه اصلی فیروز حرارتی در این دستگاه عبارتند از:

 • فیوز حرارتی در صورت افزایش بیش از حد دمای المنت گرمایشی، جریان برق را قطع می‌کند تا از آسیب دیدن و سوختن المنت جلوگیری شود.
 • در شرایط گرمای بیش از حد، از ایجاد جرقه، آتش سوزی و خطرات ناشی از آن جلوگیری می‌کند.
 • گرمای شدید می‌تواند به سایر قطعات الکتریکی و الکترونیکی ماشین ظرفشویی مانند برد کنترل، موتور پمپ و غیره نیز آسیب برساند. فیوز با قطع جریان از این آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.
 • اگر فیوز عمل نکند، گرمای شدید می‌تواند باعث ذوب شدن قطعات و اتصال برق در ماشین ظرفشویی شود که خطرناک است.
 • فیوزهای حرارتی قابل تعویض هستند. پس از عملکرد و قطع جریان توسط فیوز، باید آن را تعویض کرد.

در کل، فیوز حرارتی یک سیستم ایمنی ضروری در ماشین ظرفشویی است که از گرمای بیش از حد و عواقب خطرناک آن جلوگیری می کند و خراب شدن آن یکی از دلایل روشن نشدن ماشين ظرفشویی است.

علائم خرابی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

زمانی نیاز به تعویض فیوز حرارتی است که این فیوز دچار آسیب و یا خرابی شده باشد. از مهم‌ترین نشانه و علائم احتمالی خرابی فیوز حرارتی می‌توان موارد زیر را ذکر کرد.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ابتدا اتصالات برقی را بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که ماشین به درستی به پریز برق متصل شده است. درب را کنترل کنید و در آخر اگر هیچ کدام از این موارد علل روشن نشدن ماشین نبود، فیوز حرارتی را بررسی کنید.

عدم گرم شدن آب

اگر آب داخل ماشین ظرفشویی در طول چرخه گرم نمی‌شود، ممکن است به علت قطع جریان المنت گرمایشی توسط فیوز حرارتی باشد. فیوز حرارتی به دلیل گرمای بیش از حد عمل نکرده و جریان برق را قطع می‌کند. در نتیجه برق به آب نرسیده و اجازه گرما به آن نمی‌دهد.

بوی سوختگی یا دود از نشانه‌های خرابی فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

در صورتی که از ماشین ظرفشویی بوی سوختگی یا دود پخش می‌شود، باید سریعا ماشین را خاموش کرده و از برق بکشید. اجازه دهید ماشین کاملا خاموش شود و منبع بو را پیدا کنید. بوی سوختگی یا دود معمولاً نشان دهنده گرمای بیش از حد اتصال برق یا مشکلات جدی در یکی از قطعات ماشین به خصوص فیوز حرارتی می‌باشد. ایمنی باید در اولویت قرار گیرد. با مشاهده چنین علائمی باید بلافاصله با متخصصین در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی
تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

مراحل تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه وارد پروسه تعویض فیوز حرارتی بشوید، بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. سپس تمام مراحل را مو به مو انجام دهید.

ابتدا ماشین را از برق جدا کنید تا هیچ خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد. برای دسترسی به فیوز حرارتی باید پانل یا درپوش خاصی را از ماشین باز کنید. دستورالعمل‌های دقیق آن در کتابچه راهنمای دستگاه آورده شده است. فیوز حرارتی معمولاً در نزدیکی المنت گرمایشی یا محفظه گرم شونده قرار دارد. آن را پیدا کرده و از نوع مشخصات آن مطمئن شوید. به دقت تمام کانکتورها یا اتصالات برقی فیوز قدیمی را جدا کنید.

سپس فیوز جدید را با همان نوع مشخصات سر جای قبلی نصب کنید و اتصالات برقی آن را محکم ببندید. حتماً عملکرد صحیح فیوز جدید را با یک آزمایش مورد تست و بررسی قرار دهید. در نهایت در پوش کانال دسترسی را به طور صحیح جا بیندازید.

تجهیزات مورد نیاز جهت تعویض فیوز

جهت تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی حتماً نیاز به ابزار و تجهیزات بسیار فنی و پیچیده نیست. بلکه با یک سری ابزارآلات عادی و معمولی می‌توان این کار را انجام داد. مهمترین آنها شامل: پیچ گوشتی چهارسو، پیچ گوشتی دو سو، دستکش کار، آچار فنری و آچار لوله گیر برای جدا کردن اتصالات هستند. در ادامه به یک انبر، چراغ قوه و یا چراغ دستی هم احتیاج خواهید داشت. برای خرید خود فیوز حرارتی نیز می‌توانید به بخش فروش قطعات لوازم خانگی سروش سرویس مراجعه کنید.

زمان مناسب تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی

ممکن است این سوال بسیاری از کاربران باشد که چه زمانی برای تعویض فیوز حرارتی مناسب می‌باشد؟ در جواب باید گفت که فیوزهای حرارتی بنا به دلایل مختلفی نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. در صورت سوختن فیوز حرارتی و یا آنکه برای مدت طولانی و بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند باید تعویض شوند. در این حالت‌ها باید فیوز حرارتی تعویض گردد. حتی در بسیاری از مواقع که فیوز حرارتی به اصطلاح نیم سوز شده باشد و عملکرد مطلوبی نداشته باشد، تکنسین‌های ماهر توصیه بر تعویض آن خواهند داشت.

نکات مهم ایمنی در تعویض فیوز حرارتی ظرفشویی

هنگام تعویض فیروز حرارتی رعایت یک سری نکات ایمنی حیاتی است. موارد زیر را باید جدی بگیرید.

 • قبل از هرگونه کار، حتماً سیم برق را از پریز جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ جریان برقی به ماشین نمی‌رسد.
 • صبر کنید تا ماشین و قطعات آن مانند المنت گرمایشی کاملاً خنک شوند. کار روی قطعات داغ بسیار خطرناک است.
 • هنگام کار با قطعات برقی از ابزارهایی مانند پیچ گوشتی‌های عایق برق استفاده کنید تا خطر برق گرفتگی را کاهش دهید.
 • حتما کتابچه راهنما و دستورالعمل‌های مربوط به تعویض فیوز را از کارخانه سازنده به دقت مطالعه و پیروی کنید.
 • فیوز جدید باید دقیقا از همان نوع و مشخصات فنی فیوز اصلی باشد. استفاده از فیوز نامناسب می‌تواند خطرناک باشد.
 • پس از نصب فیوز جدید، اتصالات برقی را محکم و طبق دستورالعمل وصل کنید تا اتصالی برق رخ ندهد.
 • هرگز سعی نکنید قطعات سوخته یا آسیب دیده را تعمیر یا دوباره استفاده کنید.
 • دقت کنید اشیاء خارجی مانند پیچ یا ابزار داخل ماشین نیفتد و مشکلی ایجاد نکند.

اگر تجربه کافی ندارید، توصیه می‌شود برای تعویض فیوز حرارتی از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید تا ایمنی تضمین شود. در صورتی که خودتان توانایی تعویض فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی را ندارید یا اینکه کلاً مشکل دستگاه از فیوز حرارتی نبود، بهتر است از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از خدمات سروش سرویس به عنوان یکی از با تجربه‌ترین ارائه دهندگان خدمات تعمیر لوازم خانگی به خصوص ماشین‌های ظرفشویی استفاده کنید، این مجموعه، در همه ساعات شبانه روز و ایام هفته آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی است.

سخن پایانی

فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی از المان‌های مهم حفاظتی در این دستگاه بوده که در صورت خرابی و یا آسیب، قطعات دیگر دستگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مقاله علل خرابی و همچنین نحوه تعویض آن فیوز حرارتی را شرح دادیم. در صورت توانایی به شخصه نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. در غیر این صورت از تکنسین‌های ماهر کمک بخواهید.