دلایل داغ شدن موتور یخچال و روش رفع آن

داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال یک حالت غیر معمول برای یخچال و فریزر به شمار می‌رود. موتور یا کمپرسور یخچال یکی از لوازم مکانیکی مهم در این وسیله حیاتی است؛ بنابراین هر چند ماه یکبار توسط مکانیک و تکنسین‌های حرفه‌ای باید چک شده، تا دچار مشکل و خرابی نشوند. موتور در پشت یخچال در پایین‌ترین قسمت نصب شده است. برای آنکه کمپرسور یخچال عمر طولانی‌تری داشته باشد و کمتر نیاز به تعمیر یخچال فریزر پیدا کنید، بهتر است نکات مهمی که در این مقاله گفته می‌شود را رعایت کنید پس با ما همراه باشید.

آشنایی با موتور یخچال

موتور یخچال از جمله قطعات مهم یخچال فریزر به شمار می‌رود. این محصول وظیفه حمل و نقل گاز سرمازا را به عهده دارد. یعنی به طور ساده‌تر موتور یخچال، وظیفه انتقال گاز به صورت رفت و برگشت را دارد و مانند یک قلب در یخچال عمل می‌کند. هر چقدر سرعت انتقال گاز بیشتر باشد موتور قدرت بیشتری دارد. هنگامی که موتور یخچال کار می‌کند، گرمای بسیار ناچیزی تولید می‌شود که این گرما زیاد اهمیت ندارد؛ ولی اگر گرما از حد متعادل بیشتر شود باید علت آن را پیدا کنید. اگر در این زمینه تخصص و حرفه‌ای ندارید بهتر است با مشاوران و یا یک تعمیرکار حرفه ای یخچال در سایت ما ارتباط بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

علت‌های داغ شدن موتور یخچال

 • خراب شدن فن موتور
 • تمیز نبودن لوله‌های کنداسور
 • بسته نشدن درب یخچال
 • خراب شدن لاستیک دور درب یخچال
 • عدم رعایت فاصله یخچال از دیوار
 • قرار دادن بیش از اندازه مواد غذایی داخل یخچال
 • خراب بودن رله استارت یا خازن
 • کمبود گاز داخل موتور
 • مسدود شدن لوله فیلتر درایر
 • خراب شدن یکی از قطعه‌های الکترونیکی در یخچال
 • عمر زیاد یخچال

تمامی علت‌های بالا ممکن است سبب داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور یخچال شود. در ادامه با ما همراه باشید تا هر یک از این دلایل را با یکدیگر بررسی کنیم.

خراب شدن فن کنداسور

کندانسور برای خنک کردن گاز داخل لوله‌ها روشن می‌شود. اگر این فن خراب شود و گاز سرمازا به مایع و برعکس تبدیل نکند، رو به داغ شدن رفته و به‌تدریج سبب داغی بیش از اندازه موتور یخچال می‌شود. بعلاوه، اگر به هر دلیلی لوله‌های کندانسور مسدود یا کثیف شوند، سبب داغ شدن موتور می‌شود و موتور در این حالت قادر نیست کار خود را به درستی انجام دهد و شروع به گرم شدن می کند.

بسته نشدن و یا وجود مشکل در درب یخچال

اگر به هر دلیلی درب یخچال باز بماند یا آنکه به درستی بسته نشود، سبب روشن ماندن بیش از حد موتور یخچال می‌شود.  نتیجه این امر نیز داغ شدن موتور یخچال است. همچنین، اگر از یخچال به مدت زمان طولانی و سال‌های زیاد استفاده کنید کم کم لاستیک دور درب یخچال چسبندگی خود را از دست می‌دهد و سبب خرابی و شل شدن درب می‌شود. در نتیجه باعث زیاد کار کردن موتور شده و داغ شدن موتور را به همراه دارد.

دلایل داغ شدن موتور یخچال
دلایل داغ شدن موتور یخچال

عدم رعایت فاصله یخچال از دیوار

قرار دادن نامناسب یخچال در محیط نادرست و همچنین رعایت نکردن فاصله درست از دیوار سبب داغ شدن موتور یخچال می‌شود.

خراب بودن رله استارت و خازن موتور

رله استارت یکی از قطعات مهم در یخچال به‌شمار می‌رود. این قطعه وظیفه خاموش و روشن کردن موتور را به عهده دارد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود موتور یخچال به اندازه زیادی روشن و خاموش شده و سبب داغ شدن موتور می‌شود.

کمبود گاز داخل موتور از دلایل داغ شدن موتور یخچال

یکی از دلایل رایج داغ شدن موتور، کمبود گاز یا تمام شدن گاز موتور است. در این صورت حتما باید با یک مشاور و تعمیرکار حرفه ای یخچال فریزر تماس گرفته و موتور را به اصطلاح عامیانه گاز کنید.

مسدود شدن لوله فیلتر درایر

لوله فیلتر درایر یکی از قطعات اصلی داخل موتور به‌شمار می‌رود و در صورت جمع کردن گرد و غبار و مواد اضافی سبب به وجود آوردن مشکل در موتور یخچال می‌شود. یکی از این مشکلات نیز داغ شدن موتور یخچال است که باید حتما و به سرعت مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

خراب شدن یکی از قطعه‌های الکترونیکی

موتور یخچال دارای ترموستات، برد، سنسور و وسیله‌های مصرفی برای یخچال است. در صورتی که هر یک از این قطعات دچار مشکل شوند، سبب حرارت بیش از اندازه موتور و خرابی آن می شود. برای بررسی سلامت قطعات مختلف یخچال فریزر لازم است که از یک فرد متخصص و با تجربه کمک بگیرید. برای این منظور می‌توانید با نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر در اصفهان یا شهر خود تماس بگیرید.

روش‌های جلوگیری از داغ شدن موتور یخچال

برای آنکه موتور یخچال به درستی کار خود را انجام دهد و دیرتر دچار عیب و ایراد و خرابی شود، بهتر است نکاتی را رعایت کنید. از جمله این کارها عبارتند از:

 • رعایت کردن فاصله یخچال با دیوار تا در این صورت، موتور یخچال بتواند کار خود را به درستی انجام دهد و داغ نشود.
 • تمیز کردن منظم لوله‌های کندانسور و جلوگیری از مسدود شدن آنها
 • باز و بسته کردن درب یخچال در صورت نیاز و جلوگیری از بیش از اندازه باز کردن
 • کنترل کردن لاستیک دور درب یخچال و اطمینان از سالم بودن آن
 • قرار دادن یخچال در محیط خنک و به دور از رطوبت و گرما

در اصفهان، برای تعمیر موتور یخچال به کجا مراحعه کنیم؟

برخی از وسایل در زندگی روزمره کاربرد زیاد و گسترده‌ای دارند و خراب شدن آنها سبب ایجاد مشکلات و دردسرهایی برای افراد و خانواده‌ها است؛ بنابراین با حفظ یک سری نکات بسیار ساده و راحت می‌توانید از این مشکلات جلوگیری نمایید. یخچال و موتور یخچال یکی از وسایل مهم و ضروری در زندگی همه افراد هستند. بنابراین سعی کنید با استفاده درست از این وسیله مهم عمر آنها را بالاتر ببرید.
با این حال، برای آنکه علت داغ شدن موتور یخچال را بررسی کنید و بتوانید به راحتی با صرف هزینه پایین و مناسب یخچال خود را از خرابی نجات دهید، بهتر است با تکنسین حرفه‌ای ارتباط بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره، تیم ما در شرکت سروش سرویس راهنمایی‌های لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل انجام می‌دهند. سروش سرویس، نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر است که دارای تکنسین‌های بسیار با تجربه و ماهری در زمینه تعمیر یخچال فریزر می‌باشد. این تعمیرکاران حرفه‌ای قادرند تمام مشکلات برندهای مختلف یخچال فریزر را به سرعت تشخیص داده و در اسرع وقت آن را با بهترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت تعمیر نمایند.